Könyvajánló: Vekerdy Tamás – Jól szeretni
Ebben az évben a mi családunk számára a szokásosnál is gyorsabban telt el a nyár.
Szeptemberben egy óvodai, illetve egy bölcsődei beszoktatás várt ránk. Mindkét kisfiam érzékeny, visszahúzódó gyerek, ezért teli félelemmel és aggodalommal álltam a közösségi kihívás elé.
Szerettem volna felkészülni, önbizalmat nyerni, illetve önbizalmat adni a gyermekeimnek is, hogy ezt a nagy lépcsőfokot minél könnyebben (minél kevesebb sírással) ugorjuk meg.
Ekkor akadt kezembe Vekerdy Tamás: Jól szeretni című könyve. Több cikket, könyvet olvastam már a szerzőtől, hatalmas nagy szakértelemmel rendelkezik, habár nem mindig értek vele teljesen egyet, a széles látókörre mindig rámutat, komplex képet ad egy-egy felmerülő problémáról.
Már megtanultam, hogy a szülői lét nehéz feladat, lehetetlen mindent jól csinálni (különösen szeptember elején). Mindig voltak, és lesznek is kelletlen tanácsok, ugyanis 2023-ban a gyereknevelésnek már sok ezer elvnek, felmérésnek, tankönyvi mintának kell megfelelnie.
Vekerdy arra mutat rá a könyvében, hogy szerinte hogyan lehet és kellene jól szeretni a gyermekeket.
Több témát részletez, számomra most az Önbizalom témakör volt a legérdekesebb. Nem kell, hogy gyermekünk a legjobb, legügyesebb, legokosabb legyen a többiek között, bármennyire is ezt sugallják a mai gyermeknevelés közösségi színterei. Ahhoz, hogy gyermekünk minél zökkenőmentesebben szokjon be egy közösségbe nem kell más, mint kellő (és nem több) önbizalom, amit mi szülők tudunk elsődlegesen erősíteni bennük.
Számos egyéb kérdés is megjelenik: irigység, verés, gyász, autizmus vagy kövérségesete is. Vekerdy rámutat arra, hogy ezek a jelenségek mindennapiak, nem a gyermekeinkben vagy bennünk van a hiba.
Az oviban mindennapos probléma pl az irigység. Természetes dolog, életkori sajátosság, arra kell törekedni, hogy minél könnyebben tudják ezt a környezetünkben lévők feldolgozni. Természetesen meg kell tanulni nem irigynek lenni, de maga a jelenség általános, gyermekeink egyéni tulajdonságait figyelembe véve kell kezelni a helyzetet. (ha ez sokszor nagyon nehéz is…)
„Megismerlek és elfogadlak. Olyannak amilyen vagy. A te teljes világodat. Aki jól szeret, az megismer és elfogad- saját világát kitágítja a másik felé. Befogadja őt.”
Szokták mondani, hogy legjobban gyereket nevelni az tud, akinek nincs. Számomra is nehéz volt megérteni azt, hogy nem szabad egymáshoz hasonlítani a gyerekeket. Minden gyerek más, másban ügyesek, másban gyengébbek, másként fejlődnek, más a személyiségük. Nekünk, szülőknek az a feladatunk, hogy megismerjük, megértsük őket és arra törekedjünk, hogy minél boldogabb gyermekkort biztosítsunk számukra, még ha nem is ők rajzolják az oviban a legszebb csigát, vagy hozzák haza a legjobb bizonyítványt.
Mindenképp úgy gondolom, hogy érdemes elolvasni ezt a könyvet, hiszen sok ötletet, tanácsot, önbizalmat meríthetnek belőle a szülők. Hasznos, fontos tanácsot kaphatnak belőle a kisbabás szülők is, de iskolai problémákra is ad megoldási ötleteket az író.